DekorHaberleri

OĞUZ AKÇAY'IN APPLE'DAKİ BAŞARISI VE GELECEK PLANLARI

Bursa’da yaşayan Oğuz Akçay (21) dünya teknolojisi ve Apple’ın iPhone Marka cep telefonunda yazılım açığını firmaya bildirmesi üzerine 100.000 $ teklif aldı. Bursa’nın Nilüfer ilçesinde ailesiyle birlikte yaşayan ve günümüzde bilgisayar programcılığı okuyan Oğuz Akçay Apple’ın ürettigi iPhone cep telefonunda yazılım açığını buldu.

2018 yılında telefonlarına video kayıt alma özelliği getiren dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olan Apple, Netflix´teki film ve dizilerin internet korsanları tarafından çalınmasını önlemek için Netflix ile gizlilik sözleşmesi imzaladı. İki şirket arasında imzalanan sözleşme gereği, Apple telefonlardan Netflix´ten dizi ve film izlerken telefonun video kayıt alma özelliği devre dışı kalıyor.

Ekrandan görüntü kaydı almak için telefon ayarlarının değiştirildiğini belirten Akçay, "Apple cihazımı nasıl aldıysam, o şekilde kullanmaya devam ettim. Herhangi bir üçüncü derece yazılım kullanmadan yine Apple’nin kendi ekran videosu alma programıyla ben bu görüntüleri 4K ve HD görüntü alabiliyorum. Apple cihazımdan bu görüntüleri, hiçbir program kullanmadan Apple’nin ekran görüntüsüyle alabiliyorum. Bunu farklı ve kötü yazılım kullanan insanlara bedava bir şekilde sunabilirim. Ben bu açığı asla kötü amaçlı kullanmayı düşünmüyorum.

Kendisinin sürekli yazılım ve kodlama ile uğraştığını söyleyen Oğuz Akçay, "Böyle büyük bir markanın açığını bulmak beni çok şaşırttı. Bulduğum için de çok mutlu oldum. Çevremdekiler ilk başta bana inanmadılar. Apple'dan mail geldiğini görünce inanmaya başladılar'' dedi.

Oğuz Akçay, önümüzdeki dönemlerde vatandaşı olduğu Almanya’ya dönüp bir yazılım şirketine gireceğini söyledi.

Son Dakika, Hukuk, Haber

0
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@dekorasyonrehberi.com.tr

dekorasyonrehberi.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları Haber Sitesi firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.