DekorHaberleri

HOLLYWOOD YILDIZLARI GİBİ GÜLMEK İSTEYENLER DİKKAT!

Kullandığınız makyaj tonları bile tedaviyi etkiliyor
Hollywood starlarının parlak ve muhteşem gülüşlerinden esinlenilerek yapılan Hollywood Smile, günden güne popüler hale gelen bir işlem oldu. Ancak her kişiye aynı işlem uygulamanın yanlış olduğunu belirten Diş Doktoru Halil Akay, kişinin dudak, diş, çene, yüz şekli, ten rengi ve hatta yaptığı makyaj tonlarının bile tedavi de önemli ayrıntılar olduğunu vurguladı.
Nişantaşı'nda bulunan kliniklikte diş tedavisi alanında kaliteli hizmet ile hastalarını tedavi eden Diş Doktoru Halil Akay, son günlerin popüler tedavisi lamina ve Hollywood Smile işlemleri hakkında konuştu. Gülüş tasarımının son yıllarda çok talep gördüğünü anlatan Doktor Akay, özellikle Hollywood Smile işleminin insanları cezbettiğini belirtti. Ancak herkese aynı işlemin yapılmaması gerektiğini vurgulayan Akay, Hollywood Smile yaptıracak kişileri de uyardı.
ÜCRETSİZ MUAYENE İMKANI
Modern son teknolojiyle tüm diş tedavilerini özenle yaptıklarını ifade eden Doktor Akay, hastalara gülüşlerini ve özgüvenlerini geri kazandırmak için ücretsiz muayeneye ettiklerini belirtti. Lamina tedavisi hakkında bilgi veren Akay, "Lamina kelimesi aslında ‘tabaka, ince bir tabakayla kaplanmış şey’ anlamına gelmektedir. Laminant parke dediğimizde aklımıza gelen şey zeminin üzerine yerleştirilmiş kaplama materyalidir. Aynı mantıkla dişin yüzeyine ince bir tabaka porselen uygulamasına da lamina diyoruz. Laboratuvarda ince bir katman halinde üretilmiş olan yaprak şeklindeki porselenler, bir sonraki aşamada dişlerin ön yüzlerine kuvvetli yapıştırıcılar ile yapıştırılır" diye konuştu.
DİŞTE AŞINDIRMA YAPILIYOR MU?
Lamina tedavisinde en çok ‘dişten aşındırma yapılıyor mu?' sorusuyla karşılaştığını anlatan Halil Akay, "Bu konuya da değinmekte fayda var. Eğer kişinin dişleri olması gerekenden çok daha küçük ise ya da dişlerin arasında boşluklar mevcut ise bazı durumlarda aşındırma yapmaya hiç gerek kalmıyor. Fakat dişlerde fazla miktarda yüzey bozulması, renklenme ya da pozisyon bozukluğu varsa bir miktar sadece dişlerin ön yüzeylerinden aşındırma yapılır. Burada yapılan aşındırma ise kaplamada yapılan diş kesimiyle karşılaştırılmayacak derecede küçüktür. Kaplama yapabilmek için dişin tüm yüzeylerinden oldukça fazla kesim yapmak mecburiyetindeyiz. Lamina için kullanılan porselen materyalleri ‘emax’ dediğimiz cam seramik malzemeden oluşuyor. Yapısı gereği eğer dişe doğru yapıştırma teknikleri ile yapıştırılırsa kırılması pek mümkün değildir. Tabi ki kendi diş dokumuz kırılabiliyorsa, ağıza uygulanacak bütün materyaller de aynı kırılma riskini taşır. Dolayısıyla herhangi bir yemek kısıtlamasında bulunmuyoruz, lamina uyguladığım hiçbir hastama şunu yeme, bunu ısırma demiyorum. Rahatlıkla elma armut ısırarak yiyebilir"  ifadelerini kullandı. 
"ASIL AMAÇ; ESTETİK KAZANIM"
Büyüme ve gelişimini tamamlamış tüm bireylere lamina tedavisinin yapıldığını anlatan Akay, "Tabi ki dişlerin sadece pozisyon bozukluğu varsa, yani tek problem çapraşıklık ise öncelikle ortodonti tedavisi düşünmek gereklidir. Bu sayede ağza herhangi bir yabancı madde yerleştirilmemiş olur. Her ne kadar lamina tedavisi diş dokusuna en az dokunduğumuz tedavi yöntemi olsa da, koruyucu hekimlik çerçevesinde, ortodontinin mümkün olduğu durumlarda protez düşünmemek daha doğrudur. Sonuç olarak, laminanın asıl amacı estetik kazanımdır. Ne kadar gerekli olup olmadığı ise, bireyin sosyal yaşantısında dişlerinden ne kadar mutlu ya da mutsuz olduğuyla alakalıdır" dedi.
"ASİMETRİK EN UFAK GÖRÜNTÜ TASARIMI BOZAR"
Gülüş tasarımı hakkında da bilgi veren Doktor Halil Akay, "Hollywood Smile bu aralar herkesin dilinde, insanlar gülüşlerini beğenmedikleri için biz diş hekimlerine başvuruyorlar. Son dönemin modası da Hollywood Smile modelindeki gülüş tasarımıdır. Bu modelde genel olarak dişlerde ciddi bir simetri vardır. Asimetrik en ufak bir görüntü bu tasarımı bozar. Simetrik dişlerin kendi aralarında da ciddi bir harmonisi vardır. Kişiye karşıdan bakıldığında yani portre gülüşü sırasında en uzun görünen dişler ortadaki iki diştir. Daha sonraki uzunluklar ise geriye doğru gidildikçe kısalır. Yani kişinin ön yüzden görüntüsünde dişlerin boylarının geriye doğru kısaldığını net bir şekilde görmemiz gerekir. Hastanın profil görüntüsünde ise dişler basamak basamak kısalarak geriye doğru uzanır" diye konuştu.
"KİŞİYE ÖZGÜ ŞEKİLLER ÇALIŞILMALI"
Dişlerin şekillerinin, kişinin yüz şekli ve dudaklarının durumuna göre belirlendiğini ifade eden Alay, "Kişiye özgü şekiller çalışılmalıdır. Alt dudak kalınlıkları özellikle çok önemlidir. Üst ön iki dişin genişliği konusunda ciddi fikir verir. Dişlerin şekilleri yüzün şekli ile aynı karakterde olmalıdır. Oval yüzlü birisine mümkün olduğunca oval dişler yapılabilir. Ama en azından keskin köşeli üçgen dişler yapılmamalıdır. Ya da kare formunda yüz şekli olan birisine diş estetiği planlanırken mümkün olduğunca bu forma uygun daha köşeli formlar tercih edilmelidir. Dişlerin şekillerinin yanında dişlerin renklerinin de önemi büyüktür. Her zaman beyaz renkteki dişler iyidir diye düşünmemek gerekir. Kişinin ten rengine, cinsiyetine, yaşına, mesleğine ve hatta makyajda kullandığı renklere göre diş renkleri seçilmelidir. Renk seçiminde kişinin isteği ve beklentisi çok önemlidir ama renk konusunda hekimin de tecrübesinden faydalanılmalıdır. Dişlerin fırlaklığı ve dudakla olan ilişkisinde de; dudaklarda dolgu olup olmadığı, dudakların kalınlığı dudakların rengi, kontrol edilerek durumuna göre dişlerin fırlaklık ve boy konturları ayarlanır. Dişlerin fırlaklıkları ayarlanırken hastanın beklentisi çok önem arz eder. Hollywood Smile işlemi uygulanırken bu esaslara dikkat edilir" ifadelerini kullandı.

Son Dakika, Hukuk, Haber

0
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@dekorasyonrehberi.com.tr

dekorasyonrehberi.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları Breaking News firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.